Sněmovní církevní komise dnes doporučila sněmovně nepřijmout vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Proti zákonu hlasovali komunisté, sociální demokraté a poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

"Dnešní závěr parlamentní komise je politováníhodný výsledek. Předkládaný zákon byl dosud nejlepším návrhem ze všech dosavadních pokusů. Komise navíc prokázala, že nároky církví nebyly neopodstatněné, ale naopak velkorysé," sdělil ČTK olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

"Doporučili jsme Poslanecké sněmovně, aby zamítla vládní návrh zákona o majetkovém narovnání s církvemi a s náboženskými společnostmi. Domníváme se, že by měla vláda tento návrh přepracovat," řekl po jednání komise novinářům Bohumil Sobotka (ČSSD).

Komise vyzvala vládu, aby s církvemi zahájila nové kolo jednání. Podle Sobotky by při jednáních měla vycházet "prokazatelně a objektivně z majetku, který církve a náboženské společnosti skutečně vlastnily do 25. února 1948". Vláda je však přesvědčena, že z takových podkladů její návrh vychází. Podle Sobotky se během celého jednání komise nepodařilo shodnout ani na tom, že stát peníze na vyplacení církvím má.

"Zákon asi nemá v tomto volebním období šanci být přijat, mně to je líto, protože si myslím, že to je dobrý zákon, který by pomohl obcím v České republice, občanům i církvím," řekl předseda komise a místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Závěry, ke kterým komise dospěla, ale podle něj budou sloužit jako důležitý podklad těm, kteří tuto problematiku budou řešit v příštím volebním období.

Kasal také navrhoval prodloužit mandát komise o dva měsíce, návrh však neprosadil. Komise pracovala od loňského léta.

Podle Sobotky komise nenalezla shodu ani v tom, zda je v tuto chvíli užitečné, aby stát svěřil církvi peníze, aniž by bylo zřetelné, co se s nimi stane. Představitelé církví připomínají především morální závazek státu, vedle toho ale také velmi zanedbaný stav historických objektů, které by se měly vracet a o něž stát nepečoval. Avizovali také, že by se ve větší míře než dosud věnovali sociální a charitativní problematice.

Ministerstvo kultury uvádí, že v případě nepřijetí zákona se výdaje na platy duchovních budou stále zvyšovat - i proto, že během několika let přibude církví registrovaných státem.

Parlamentní komise pro majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi dnes měla poslední jednání, zasedalo v ní pět členů za ODS, KDU-ČSL a Stranu zelených, pět komunistů a sociálních demokratů a Tlustý.

Vznik komise si loni vyžádali právě opoziční poslanci spolu s Tlustým, kterým se nelíbil vládní návrh na vrácení části majetku církvím a zejména výše a délka vyplácení za majetek, který se církvím nevrátí. Zástupci církví byli s vládním návrhem spokojeni.

Kabinet chtěl vrátit církvím zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.